System Ostrowskiego Roweru Miejskiego skończył trzy lata

12.10.2020

Ponad 7,3 tys. użytkowników i 83,6 przejazdów – trzy lata temu publiczne wypożyczalnie roweru miejskiego pojawiły się w Ostrowie Wielkopolskim.

Ostrów Wielkopolski był czwartym miastem w Wielkopolsce, które zdecydowało się uruchomić system roweru miejskiego Nextbike. 11 października 2017 roku mieszkańcy miasta po raz pierwszy skorzystali z publicznych jednośladów. W ramach pilotażu do dyspozycji było 20 rowerów na dwóch stacjach.

W drugim sezonie, po przerwie zimowej na ulicach miasta ponownie wyjechały rowery, a system dzięki zaangażowaniu miasta i prywatnych przedsiębiorstw powiększany był trzykrotnie. System roweru miejskiego znakomicie przyjął się w mieście. Z końcem sezonu Ostrowska sieć rowerowa liczyła 10 stacji i 86 pojazdów. Rozbudowa znacznie zwiększyła popularność Ostrowskiego Roweru Miejskiego, liczba wypożyczeń przez pierwszy rok wzrosła ponad dziesięciokrotnie, a drugi sezon zakończył się wynikiem blisko 10 tys. wynajmów oraz zapowiedzią kolejnej rozbudowy systemu. W trzecim sezonie sieć wypożyczalni powiększyła się o kolejne 35 nowych rowerów i trzy nowe stacje. Liczba wypożyczeń przekroczyła 53 tysiące.

— Ostrów Wielkopolski zawsze był miastem pełnym rowerów i rowerzystów, a sieć Ostrowskiego Roweru Miejskiego została znakomicie przyjęta przez mieszkańców. Niezwykle miło jest widzieć ostrowian, którzy od pierwszego dnia działania wypożyczalni jednośladów, chętnie z niej korzystają i poruszają się po mieście na rowerach miejskich. To piękne potwierdzenie, że powołanie do życia Ostrowskiego Roweru Miejskiego był dobrą decyzją! — mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

— Od początku istnienia system rowerowy w Ostrowie Wielkopolskim miał spełniać dwie podstawowe funkcje: transportową i rekreacyjną. Od pierwszych dni jest bardzo przyjazny dla użytkowników — mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. — Jest doskonałym przykładem miasta, gdzie rozbudowa sytemu bardzo korzystnie wpłynęła na użytkowników. Do podróżowania Ostrowskim Rowerem Miejskim skłania mieszkańców możliwość szybszego dotarcia do celu, swoboda przemieszczania się oraz niskie koszty podroży.

Od momentu inauguracji inwestycji w systemie zarejestrowało się 7,3 tys. osób, a rowery wypożyczano 83,6 tys. razy. Bieżący sezon, mimo pandemii, przyniósł już około 20 tys. wynajmów i  ponad 43,1 tys. przejechanych km) i co cieszy ponad tysiąc nowych rejestracji.

Przeciętny użytkownik spędza na rowerze 42 minuty i 35 sekund. Rower wykorzystywany jest najczęściej w godzinach 18.00-21.00, kiedy mamy ok. 33% wszystkich wypożyczeń. Najczęściej wypożyczanym jednośladem w bieżącym sezonie był standardowy rower o numerze 60912 – dokonano na nim 175 przejażdżek. Najbardziej aktywni tegoroczni użytkownicy systemu mają na swoich kontach: lider – 373 przejazdy, kolejni 296 i 256 wypożyczeń.

Najpopularniejsze stacje ORM pod względem wynajmów w bieżącym sezonie to:
– Rynek: 17,14%,
– Urząd Miejski: 13,18%,
– Olimpijska: 12,36%.

Najpopularniejsze trasy pokonywane przez użytkowników:
– Urząd Miejski do Rynek: 3,10%,
– Rynek do Piaski Szczygliczka: 2,93%,
– Rynek do – Olimpijska: 2,89%.

Z Ostrowskiego Roweru Miejskiego można korzystać w tym roku do końca listopada.